25.02. - OTRDIENA

Forums “Kultūra un klimats. Dialogs par nākotni un dzīves kvalitāti!”

Lai piedalītos pasākumā, iepriekš jāreģistrējas
Klātienē
Pils laukums 3, Cēsis
11:00 - 17:00
Kontaktpersona:
Ilze Bībere

Kā Latvijas kultūras galvaspilsēta, Cēsis izgaismos tēmu, kā pilsētas kultūras vērtības var savienot ar mūsdienu globālajiem klimata un ilgtspējas izaicinājumiem, sniedzot labbūtību gan tās iedzīvotājiem, gan pārvaldītājiem, gan pilsētas viesiem.
Pasākuma laikā tiks veicināta izpratne par Latvijas kultūras mantojuma nozīmi globālā klimata kontekstā, radot starpdisciplināru dialogu par klimata pārmaiņu ietekmi uz kultūras mantojumu un sabiedrības dzīves kvalitāti.

Šajā forumā tiks uzsvērts uzdrīkstēšanās spēks – drosme pieņemt izaicinājumus, pārvarot ierasto, lai atvērtu ceļu uz inovācijām un attīstību. Uzdrīkstēšanās ir ne tikai inovācijas būtiska sastāvdaļa, bet arī neatņemams elements kultūras mantojuma saglabāšanā. Tā ir apņemšanās uzdrīkstēties saglabāt kultūras mantojumu kā svarīgu cilvēka dzīves kvalitātes faktoru – apzināt, aizsargāt un iekļaut mūsdienu dzīves apritē materiālo kultūras mantojumu, veicinot sabiedrības izpratni par kultūrvēsturiskajām vērtībām.

Programma
10:30 - 11:00
Ierašanās, kafijas pauze
11:00 - 11:10
Foruma atklāšana
11:10 - 11:30
Klimata pārmaiņas un kultūrvēsturiskā vide: pielāgošanās un nākotnes iespējas (Toms Bricis, sinoptiķis)

Apskats par klimata pārmaiņām Latvijā pēdējā gadsimta laikā, to radītajiem riskiem un iespējām, tostarp ieguvumiem kultūras jomā.

11:30 - 11:50
Cēsu Jaunās pils piemērs: Kultūras mantojuma autentiskums un ilgtspēja (Ināra Bula, Cēsu muzeja vadītāja)

Materiālā kultūras mantojuma saglabāšana prasa līdzsvaru starp autentiskumu un energoefektivitāti. Cēsu Jaunās pils piemērs parāda, kā aprites ekonomika un inovācijas var nodrošināt ilgtspējīgus risinājumus.

11:50 - 12:10
Izaicinājumi vēsturisko ēku energoefektivitātes uzlabošanā (Kārlis Grīnbergs, SIA Energi)

Vēsturisko ēku energoefektivitātes uzlabošana ir izaicinājums, kas prasa rūpīgu tehnisko un normatīvo aspektu izvērtējumu. Tiks aplūkoti galvenie izaicinājumi un piedāvāti praktiski risinājumi energoefektivitātes prasību ievērošanā un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā.

12:10 - 12:30
Rīgas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana: vēsturisko ēku stāsti (Agnese Lāce, arhitekte)

Ieskats Rīgas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā, aptverot ēkas no 13. līdz 20. gadsimtam. Tiks analizēta pielāgošanās klimata pārmaiņām un dalība starptautiskajā projektā MULTICLIMACT.

12:30 - 13:10
Jaunais Eiropas Bauhaus: principi un sabiedrības iesaiste publiskajā infrastruktūrā (A.Kursiša, Jaunā Eiropas Bauhaus kontaktpunkta Latvijā vadītāja)

Iniciatīvas “Jaunais Eiropas Bauhaus” principi publiskās infrastruktūras attīstībā, sabiedrības iesaistes nozīme, jēgpilna publiskā iepirkuma realizēšana.

13:10 - 14:00
Pusdienas
14:00 - 14:30
Cēsu mantojums: Vēsturiskā mantojuma atjaunošana un pilsētvides attīstība (J.Tolpežņikovs, Biedrības “Cēsu mantojums” valdes priekšsēdētājs)

Cēsu mantojuma saglabāšana ietver daudzus aspektus – no restaurācijas līdz sabiedrības iesaistīšanai. Šajā diskusijā tiks aplūkoti veiksmīgi piemēri, kā vēsturisko ēku atjaunošana un uzturēšana var ietekmēt pilsētas dzīvi un veicināt kopienas izaugsmi.

14:30 - 15:00
Pieredzes stāsts par vēsturisko namu restaurāciju un to atdzimšanu (Pēteris Blūms, Būvmākslas mantojuma saglabāšanas eksperts)

Pieredzes stāsts par dažāda mēroga un vecuma māju saglabāšanu un dzīvības atgriešanu tajās. Uzstāšanās izcels ne tikai vēsturiskā mantojuma saglabāšanas nozīmi, bet arī siltuma un dzīvības atgriešanos šajos objektos.

15:00 - 15:30
Kuldīgas vecpilsētas attīstība: mantojuma saglabāšana un resursu efektivitāte (J.Jākobsone, dr.arch., Kuldīgas novada pašvaldības Būvvaldes vadītāja)

Kuldīgas vecpilsētas attīstība no aprites ekonomikas viedokļa – kā saglabāt un atjaunot vēsturiskos objektus, vienlaikus nodrošinot ilgtspējīgu attīstību un resursu efektīvu izmantošanu.

15:30 - 15:45
Īsa kafijas pauze
15:45 - 16:45
Paneļdiskusija "Labbūtība un kultūras mantojuma dzīvināšana"

Paneļdiskusija "Labbūtība un kultūras mantojuma dzīvināšana".

Diskusijas dalībnieki:

  1. Jana Jākobsone, Kuldīgas novada pašvaldības Būvvaldes vadītāja;
  2. Jānis Palkavnieks, “DraugiemGroup”;
  3. Jānis Tolpežņikovs, “Cēsu mantojums”;
  4. Inese Suija – Markova, Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece.
16:45 - 17:00
Foruma noslēgums
Organizē