28.02.2025. - PIEKTDIENA

Seminārs "Uzdrīkstēšanās riski kultūraugu audzēšanā –mikrobioloģiskie preparāti"

Lai piedalītos pasākumā, iepriekš jāreģistrējas
Tiešsaistē
11:00 - 12:30
Kontaktpersona:
Līvija Zariņa
Jau vispārzināma ir augsnē dzīvojošo mikroorganismu spēja būtiski ietekmēt kultūraugu ražas veidošanās norisi. Daļa no šiem mikroorganismiem darbojas patogēno organismu regulēšanas procesos, bet citi iesaistās procesos, kas ietekmē augu apgādi ar minerālvielām vai iesaistās atmosfēras slāpekļa piesaistē. No vides un ekonomiskā aspekta raugoties, jo īpaši aktuāla kļuvusi slāpekļa resursu izmantošanas regulēšana. Viena no iespējām, kā veicināt dabā jau esoša, brīvi pieejama bioloģiskā slāpekļa fiksāciju ir augsnē dzīvojošu gaisā esošā slāpekļa fiksējošu mikroorganismu izmantošana. Tāpēc pēdējās 10-gadēs pasaulē palielinājusies tendence attīstīt jaunās paaudzes mikrobioloģiskos preparātus, lai tie aizstātu sintētiskos mēslošanas līdzekļus, un dažu autoru pētījumi jau apstiprina šāda veida preparātu izmantošanas pozitīvo ietekmi.

Tomēr, sintētiski ražoto minerālmēslu aizstāšana ar bioloģiskajām tehnoloģijām var būt gan vērtīga, gan riskanta atkarībā no konkrētās situācijas, un izvēlētās pieejas. Diemžēl trūkst praktiskos pētījumos iegūtu datu par to, cik lielā mērā slāpekli saistošie mikroorganismi spētu aizvietot sintētiski ražoto slāpekli ekonomiski nozīmīgas ražas nodrošināsanai.

Praktiķiem tehnoloģijas maiņa ir liela uzdrīkstēšanās, jo viņiem jāpaļaujas ne tikai uz zinātniskajiem pētījumiem, bet arī uz savu pieredzi un intuīciju, lai integrētu jaunās bioloģiskās tehnoloģijas saimniecības praksē. Šī uzdrīkstēšanās prasa gatavību eksperimentēt ar līdz šim maz izmēģinātiem risinājumiem un rēķināties arī ar potenciāli iespējamiem ekonomiskiem riskiem, īpaši, ja rezultāti pirmajā brīdī nav ‘sataustāmi'.

Pārliecības iegūšanai vērtīgi ir inovatīvo tehnoloģiju demonstrējumi. Šajā seminārā dalībnieki tiks iepazīstināti ar dabā jau esoša, brīvi pieejama bioloģiskā slāpekļa fiksācijas potenciālu, izmantojot augsnē dzīvojošu gaisā esošā slāpekļa fiksējošu mikroorganismus un ar triju gadu demonstrējumu izmēģinājumu rezultātiem par mikrobioloģisko preparātu efektivitāti ziemas kviešu audzēšanā. Šie pētījumi veikti īstenojot ELFLA (Eiropas Lauksaimniecības Fonds lauku attīstībai) projektu Nr.22-00-A00102-000001, 10.2.1-20/22/P9, ID Nr.ZM/2021/25_ELFLA.
Programma
11:00 - 11:30
"Uzdrīkstēsanās riski kultūraugu audzēšanā –mikrobioloģiskie preparāti"
Viens no veidiem, kā veicināt dabā jau esoša, brīvi pieejama bioloģiskā slāpekļa piesaisti, ir izmantot augsnē dzīvojošus mikroorganismus, kas spēj fiksēt gaisā esošo slāpekli. Lai gan ražotājiem ir pieejami dažādi mikrobioloģiski preparāti, to potenciāls vēl nav pilnībā izpētīts, ņemot vērā dažādos agroekoloģiskos apstākļus. Šāda pieeja prasa uzdrīkstēšanos uzticēties inovācijām.

11:30 - 12:30
Galvenie riski un izaicinājumi bioloģisko augu mēslošanas tehnoloģiju ieviešanā
Lauksaimnieciskā ražošana ir nozare, kuru visvairāk ietekmē agroekoloģiskie apstākļi. Katrā vietā ekosistēma ir atšķirīga, un to lielā mērā ietekmē arī bioloģiskā daudzveidība augsnē. Tāpēc tieši mikrobioloģisko preparātu izmantošana ir neviennozīmīga, jo to efektivitāte var būt atkarīga no konkrētajiem augsnes apstākļiem, mikroorganismu sastāva un klimata faktoriem.
12:00 - 12:30
Mikrobioloģisko preparātu potenciāls sintētiska slāpekļa aizvietošanai
Agroresursu un ekonomikas institūts četros Latvijas reģionos, īstenojot ELFLA programmas atbalstītu projektu “Mikrobioloģisko preparātu ietekme uz kultūraugu ražu un tās kvalitāti” kopš 2022. gada tiek skaidrota mikrobioloģisko preparātu lietošanas efektivitāte ziemas kviešu audzēšanā. Tā kā bioloģisko tehnoloģiju efektivitāte ir cieši saistīta ar augsnes, klimata un citiem dabiskajiem apstākļiem, kas ne vienmēr ir kontrolējami, rezultāti pa gadiem bija atšķirīgi, taču kopumā- pozitīvi.
12:00 - 12:30
Cik un ko "maksā" uzdrīkstēšanās laukaugu audzēšanā: pieredzes piemēri.
Sintētiski ražoto minerālmēslu aizstāšana ar bioloģiskajām tehnoloģijām var būt gan vērtīga, gan riskanta atkarībā no konkrētās situācijas un izvēlētās pieejas.
Organizē